Archery tag, czyli połączenie paintballa ze strzelaniem z łuku, nieustannie zyskuje w Polsce nowych zwolenników. Co warto wiedzieć o tym nietypowym hobby?
Archery tag w pigułce + zasady gry
Na wstępie warto zaznaczyć, że przed przystąpieniem do gry w archery tag należy przejść krótkie przeszkolenie w zakresie posługiwania się łukiem. Jeśli nigdy nie mieliśmy okazji dzierżyć tej broni i nie nauczymy się z niej korzystać, cała zabawa nie ma większego sensu. Szybko się przekonamy, że nie jest to nic trudnego – znakomitym (jak na realia gry) łucznikiem może być każdy!
W rozgrywce archery tag biorą udział dwie drużyny złożone z około sześciu osób, ale bez problemu można zaprosić do gry również większe grono graczy. Każdy z uczestników otrzymuje profesjonalny łuk i strzały zakończone nakładką, czyli tzw. miękką gąbką. Istotna jest również ochrona w postaci specjalnych masek zakrywających twarz i oczy, do złudzenia przypominających te wykorzystywane w paintballu, oraz ochraniaczy na przedramiona.
Po teoretycznym, praktycznym i w końcu technicznym przygotowaniu możemy przystąpić do zabawy. Celem każdej z dwóch drużyn jest ustrzelenie jak największej liczby zawodników z ekipy przeciwnej. Uczestnicy rozgrywki mogą oczywiście unikać strzałów, np. ukrywać się za rozmieszczonymi na polu dmuchanymi przeszkodami, wśród których wyróżnia się bunkry i bazy. Aby sięgnąć po końcowe zwycięstwo, gracze muszą wykazać się nie lada precyzją, a także zmysłem taktycznym. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wyeliminuje wszystkich rywali.
Archery tag – możliwe urozmaicenia
Jeśli chodzi o format rozgrywki archery tag, to ogranicza nas wyłącznie własna wyobraźnia. W sytuacji gdy chcemy nieco podgrzać atmosferę i zmienić zasady gry, możemy zastosować mnóstwo naprawdę ciekawych wariantów. Poza strzelaniem do przeciwników możemy także ustalić sobie za cel strzelanie do tarczy ustawionej w ich części boiska czy polany. Wygrywa wówczas zespół, który jako pierwszy zestrzeli wszystkie elementy tarczy.
Bardzo często spotykanym dodatkiem jest również konieczność zdobycia flagi zamontowanej w sercu pola walki. Jeśli któremuś z graczy uda się bez szwanku zabrać flagę i dostać się wraz z nią na swoją część pola, jego drużyna może cieszyć się z triumfu. Piękno archery tag polega właśnie na tym, że zasady w bardzo dużym stopniu zależą od samych graczy.
Archery tag – podsumowanie
Archery tag znakomicie sprawdzi się jako sposób spędzenia czasu na zwykłej imprezie, urodzinach czy wyjeździe integracyjnym. Dodatkowo popularny łuczniczy paintball rozwija koordynację ruchową, zacieśnia więzi międzyludzkie i daje możliwość zdobycia nowej umiejętności w postaci strzelania z łuku. A gdyby tego było mało, graczy nie ograniczają wiek, żadne konkretne miejsce i rozgrywka jest całkowicie bezpieczna – także dla najmłodszych. Jeśli więc zwykły paintball nie robi na nas większego wrażenia, być może warto zostać łucznikiem!
Zdj. główne: James Fitzgerald/unsplash.com
Zostaw komentarz