Bungee jumping – wszystko, co trzeba wiedzieć przed skokiem

Bungee jumping – wszystko, co trzeba wiedzieć przed skokiem
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bungee jumping (inaczej skok na bungee) to jeden z najpopularniejszych sportów ekstremalnych na kuli ziemskiej, który polega na skokach wykonywanych z dużej wysokości na elastycznej, długiej linie. Co warto wiedzieć na jego temat?

Krótka historia bungee jumpingu

Skoki na bungee wywodzą się od rytualnych obrzędów wykonywanych przez mieszkańców wyspy Pentecost zlokalizowanej na Pacyfiku. Obwiązywali oni swoje kostki lianami i wykonywali skok z bambusowej konstrukcji. Miało to na celu udowodnić ich męskość i wyprosić o urodzaj dla plemienia. Jak głosi tradycja, pierwszy skok na bungee oddała kobieta chcąca uciec przed swoim mężem. Mężczyzna zdecydował się skoczyć za nią. Niestety, nie obwiązał on swoich stóp lianami, przez co zginął. Bungee jumping pod postacią znaną nam obecnie został zapoczątkowany przez 4 studentów z Oxfordu, którzy byli członkami akademickiego klubu sportów ekstremalnych. W 1979 roku oddali oni skok z mostu Clifton Suspension Bridge zlokalizowanego w Bristolu. W Polsce jako pierwszy na bungee skoczył Mieczysław Lenczewski. Miało to miejsce w 1989 roku.

Na czym dokładnie polega bungee jumping

Bungee jumping jest sportem, który polega na oddawaniu skoków z dużej wysokości, sięgającej niekiedy nawet 200 metrów. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna, elastyczna lina, którą przywiązuje się do kostek, bioder lub korpusu. Miłośnicy tego sportu ekstremalnego do wyboru mają między innymi mosty, wieże oraz wiadukty.

Lina – kluczowy element skoków na bungee

Osoba chcąca skoczyć na bungee, w pierwszej kolejności wchodzi na platformę, która przenosi ją na wskazaną wysokość. Następnie zakłada ona specjalną uprząż, do której przymocowana jest specjalna lina. Składa się ona z taśm alpinistycznych oraz cienkich lateksowych gumek skręconych w 1 całość i osłoniętych zewnętrzną powłoką. Do czynienia możemy mieć z kilkoma rodzajami lin do bungee. Dopasowywane są one do wag skoczka. Im waży on więcej, tym musi być ona grubsza. Cienka lina przeznaczona jest dla osób o wadze od 40 do 65 kilogramów, średnia – od 66 do 90 kilogramów, gruba – między 90 a 120 kilogramów.

Czy bungee jumping jest bezpieczny?

To pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które planują oddać swój pierwszy skok na bungee. Bungee jumping organizowany jest przez kompetentnych, doświadczonych instruktorów. Wspomniana powyżej lina, do której przymocowywany jesrt skoczek jest niezwykle wytrzymała. Oprócz tego uprząż posiada specjalne, podwójne zabezpieczenie gwarantujące asekurację na wypadek przypadkowego zerwania podstawowego zaczepu. Skoczek przymocowywany jest do liny na 2 sposoby: dookoła kostek i za pomocą wytrzymałej taśmy. Uczestnicy skoków na bungee znajdują się pod stałą opieką instruktorów, którzy krok po kroku wyjaśniają, jak dokładnie będzie on przebiegać, udzielają cennych wskazówek i dodają otuchy. Przed oddaniem swojego pierwszego skoku na bungee należy upewnić się, że wybrany przez nas instruktor posiada specjalną legitymację wydaną przez Ministra Kultury i Sportu – jest to jedyny organ uprawniony do wydawania takich dokumentów.

Jak przygotować się do skoku na bungee?

W dzień, w którym ma odbyć się skok na bungee, powinniśmy zrezygnować ze spożywania ciężkich posiłków. Stojąc na podeście, nie należy zbyt długo zastanawiać się nad skokiem. W przeciwnym wypadku pojawić może się uczucie paniki i chęć zrezygnowania z wyzwania. Nie zaleca się również patrzeć w dół.

Na bungee skoczyć mogą osoby powyżej 16. roku życia, których masa ciała przekracza 45 kilogramów, choć zdarzają się także rekordowe wyjątki.

Jakie są przeciwwskazania do uprawiania bungee jumpingu?

Zalicza się do nich ciążę, choroby serca, zaburzenia neurologiczne, nadciśnienie, zawroty głowy i problemy z oddychaniem. Skoki na bungee nie są również zalecane osobom borykającym się z lękiem wysokości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wykorzystanie sosnowych elementów w terapii zajęciowej i projektach DIY
Wykorzystanie sosnowych elementów w terapii zajęciowej i projektach DIY
Poznaj unikalne sposoby na wykorzystanie elementów sosnowych w terapii zajęciowej i projektach DIY. Odkryj inspirujące pomysły, które połączą twórczość z naturą.
Jak wybrać idealną biżuterię do swojego stylu?
Jak wybrać idealną biżuterię do swojego stylu?
Artykuł z poradami ekspertów na temat doboru idealnej biżuterii, by idealnie komponowała się z Twoim stylem. Dowiedz się, jak wyselekcjonować biżuterię do różnych typów stroju.
Innowacyjne metody walki z łysieniem androgenowym: przeszczep włosów jako skuteczne rozwiązanie
Innowacyjne metody walki z łysieniem androgenowym: przeszczep włosów jako skuteczne rozwiązanie
Od mniej inwazyjnych do bardziej skomplikowanych - poznaj metody leczenia łysienia androgenowego, z wyłącznym uwzględnieniem przeszczepu włosów jako najbardziej efektywnego rozwiązania.
Ostatnie wpisy