Dbanie o skórę to naturalny element codziennej pielęgnacji XXI wieku. Niemal każda osoba, która ma dostęp do bieżacej wody i podstawowej edukacji, od dziecka wie, że higiena osobista jest ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozprzestrzeniania się w społeczeństwie chorób zakaźnych, a także, że rutyny pielęgnacyjne wpływają na to, jak ludzie wyglądają na starość.
Bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie skóry. Osoby, które noszą na co dzień makijaż, muszą zmyć go przed pójściem spać, ponieważ zasypianie w pełnym make-upie jest bardzo obciążające dla skóry. Niestety, wiele osób podczas oczyszczania twarzy używa mechanicznych metod pozbycia się makijażu, kurzu i nadmiaru sebum – między innymi peelingów mechanicznych oraz wacików i innych akcesoriów do mycia. Tego typu działania zaburzają barierę hydrolipidową skóry, czyli jej naturalny płaszcz ochronny. Skóra „odarta” z BHL szybko robi się szara, ściągnięta, wysuszona i podatna na podrażnienia. Używanie mechanicznych metod oczyszczania nie jest dobre dla skóry, dlatego najlepszym sposobem na umycie twarzy jest robienie tego przy pomocy rąk. Kolejnym problemem związanym z oczyszczaniem jest stosowanie zbyt mocnych produktów. Wszelkiego rodzaju kosmetyki „głęboko oczyszczające”, „wymywające zanieczyszczenia” i „usuwające niedoskonałości” mogą zawierać składniki, które będą drażnić skórę i osłabiać jej barierę hydrolipidową. Idealnym produktem myjącym do twarzy jest delikatny żel lub pianka – najlepiej dedykowane skórze wrażliwej (nawet, jeśli nie identyfikujesz się z tym opisem, do mycia warto używać delikatnych kosmetyków) – lub sama woda – o ile nie masz do zmycia makijażu, a wyłącznie pielęgnację (na przykład nocną).
Jeżeli chcesz wspomóc swoją skórę, warto zdecydować się na działanie z dwóch stron: od zewnątrz (poprzez odpowiednią pielęgnację i zabiegi) oraz od wewnątrz (poprzez zbilansowaną dietę i optymalną suplementację). Na stronie: https://primabiotic.pl/product-category/suplementy/suplementy-na-skore/ znajdziesz szeroki przekrój suplementów. Jakich składników szukać w ich składach?
Witamina A (stosowana w formie retinolu lub retinalu) jest bardzo ważnym składnikiem, uczestniczącym między innymi w produkcji kolagenu. Kolagen wpływa na elastyczność skóry, a jeżeli tkanka jest w niego bogata, charakteryzuje się zdrowym, jędrnym i lekko błyszczącym wyglądem. Witamina A w różnych postaciach jest zawarta zarówno w suplementach diety, jak i kosmetykach przeznaczonych do stosowania na skórę. Warto jednak pamiętać, że przy jej używaniu należy chronić się przed promieniami słonecznymi i światłem UV, stosując filtry ochronne na skórę.
Innym składnikiem, występującym zarówno w suplementach diety na skórę, jak i kosmetykach, jest kwas hialuronowy lub jego sole (głównie hialuronian sodu). Ten składnik ma działanie typowo nawilżające – pomaga utrzymać odpowiedni poziom wody w komórkach i zapobiega przesuszaniu się tkanki. Warto jednak wiedzieć, że o ile kwas hialuronowy rozprowadzany po skórze w postaci kremu lub serum jest w całości absorbowany przez powierzchnię kontaktu, to suplement pokonuje nieco inną drogę. Kwas hialuronowy dostarczany w diecie będzie w pierwszej kolejności uzupełniał braki tego składnika w stawach – stąd jego wpływ na skórę w pierwszych tygodniach (lub nawet miesiącach – w przypadku dużych niedoborów) stosowania może być znikomy.
Jeszcze jednym, ważnym elementem, który może wspierać kondycję skóry, są kwasy omega-3, które również zapobiegają wysuszaniu się tej tkanki. Mechanizm ich działania jest jednak inny, ponieważ są to substancje o charakterze tłuszczowym, uzupełniające braki niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w diecie. Suplementowane, mogą w pierwszej kolejności wpływać na stymulację pracy mózgu i odporności, ale są także zdolne do wspomagania odbudowy bariery hydrolipidowej skóry.
Zdjęcie główne: Adrienne Andersen/pexels.com