Jak dbać o skórę?

Jak dbać o skórę?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dbanie o skórę to naturalny element codziennej pielęgnacji XXI wieku. Niemal każda osoba, która ma dostęp do bieżacej wody i podstawowej edukacji, od dziecka wie, że higiena osobista jest ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozprzestrzeniania się w społeczeństwie chorób zakaźnych, a także, że rutyny pielęgnacyjne wpływają na to, jak ludzie wyglądają na starość.

Jak myć i oczyszczać skórę?

Bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie skóry. Osoby, które noszą na co dzień makijaż, muszą zmyć go przed pójściem spać, ponieważ zasypianie w pełnym make-upie jest bardzo obciążające dla skóry. Niestety, wiele osób podczas oczyszczania twarzy używa mechanicznych metod pozbycia się makijażu, kurzu i nadmiaru sebum – między innymi peelingów mechanicznych oraz wacików i innych akcesoriów do mycia. Tego typu działania zaburzają barierę hydrolipidową skóry, czyli jej naturalny płaszcz ochronny. Skóra „odarta” z BHL szybko robi się szara, ściągnięta, wysuszona i podatna na podrażnienia. Używanie mechanicznych metod oczyszczania nie jest dobre dla skóry, dlatego najlepszym sposobem na umycie twarzy jest robienie tego przy pomocy rąk. Kolejnym problemem związanym z oczyszczaniem jest stosowanie zbyt mocnych produktów. Wszelkiego rodzaju kosmetyki „głęboko oczyszczające”, „wymywające zanieczyszczenia” i „usuwające niedoskonałości” mogą zawierać składniki, które będą drażnić skórę i osłabiać jej barierę hydrolipidową. Idealnym produktem myjącym do twarzy jest delikatny żel lub pianka – najlepiej dedykowane skórze wrażliwej (nawet, jeśli nie identyfikujesz się z tym opisem, do mycia warto używać delikatnych kosmetyków) – lub sama woda – o ile nie masz do zmycia makijażu, a wyłącznie pielęgnację (na przykład nocną).

Jak wspomagać skórę od wewnątrz?

Jeżeli chcesz wspomóc swoją skórę, warto zdecydować się na działanie z dwóch stron: od zewnątrz (poprzez odpowiednią pielęgnację i zabiegi) oraz od wewnątrz (poprzez zbilansowaną dietę i optymalną suplementację). Na stronie: https://primabiotic.pl/product-category/suplementy/suplementy-na-skore/ znajdziesz szeroki przekrój suplementów. Jakich składników szukać w ich składach?

Witamina A

Witamina A (stosowana w formie retinolu lub retinalu) jest bardzo ważnym składnikiem, uczestniczącym między innymi w produkcji kolagenu. Kolagen wpływa na elastyczność skóry, a jeżeli tkanka jest w niego bogata, charakteryzuje się zdrowym, jędrnym i lekko błyszczącym wyglądem. Witamina A w różnych postaciach jest zawarta zarówno w suplementach diety, jak i kosmetykach przeznaczonych do stosowania na skórę. Warto jednak pamiętać, że przy jej używaniu należy chronić się przed promieniami słonecznymi i światłem UV, stosując filtry ochronne na skórę.

Kwas hialuronowy

Innym składnikiem, występującym zarówno w suplementach diety na skórę, jak i kosmetykach, jest kwas hialuronowy lub jego sole (głównie hialuronian sodu). Ten składnik ma działanie typowo nawilżające – pomaga utrzymać odpowiedni poziom wody w komórkach i zapobiega przesuszaniu się tkanki. Warto jednak wiedzieć, że o ile kwas hialuronowy rozprowadzany po skórze w postaci kremu lub serum jest w całości absorbowany przez powierzchnię kontaktu, to suplement pokonuje nieco inną drogę. Kwas hialuronowy dostarczany w diecie będzie w pierwszej kolejności uzupełniał braki tego składnika w stawach – stąd jego wpływ na skórę w pierwszych tygodniach (lub nawet miesiącach – w przypadku dużych niedoborów) stosowania może być znikomy.

Kwasy omega-3

Jeszcze jednym, ważnym elementem, który może wspierać kondycję skóry, są kwasy omega-3, które również zapobiegają wysuszaniu się tej tkanki. Mechanizm ich działania jest jednak inny, ponieważ są to substancje o charakterze tłuszczowym, uzupełniające braki niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w diecie. Suplementowane, mogą w pierwszej kolejności wpływać na stymulację pracy mózgu i odporności, ale są także zdolne do wspomagania odbudowy bariery hydrolipidowej skóry.

Zdjęcie główne: Adrienne Andersen/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać oświetlenie pasujące do stylu naszego salonu z aneksem kuchennym?
Skuteczne porady na temat dobrania idealnego oświetlenia do salonu z aneksem kuchennym. Odkryj, jak połączenie funkcjonalności z estetyką może odmienić twoją przestrzeń.
Zlewozmywak do twojej kuchni – poradnik, jak krok po kroku zakupić odpowiedni model
Zlewozmywak do twojej kuchni – poradnik, jak krok po kroku zakupić odpowiedni model
Odkryj kluczowe czynniki, którymi należy kierować się przy wyborze idealnego zlewozmywaka do kuchni. Od materiału, przez rozmiar, aż do kształtu - przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny przewodnik!
Najnowsze trendy w kitesurfingu – odkryj najnowsze technologie i sprzęt
Najnowsze trendy w kitesurfingu – odkryj najnowsze technologie i sprzęt
W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom w kitesurfingu, w tym technologiom i sprzętowi, które wpływają na rozwój tej dynamicznej dyscypliny.
Ostatnie wpisy