Rozjaśnianie włosów to zabieg, który pozwala nawet szatynkom cieszyć się jasnymi, złocistymi puklami. Należy jednak pamiętać o tym, że nie pozostaje on bez wpływu na kondycję i stan włosów. W końcu, aby uzyskać wymarzony efekt, pozbawiamy struktury włosa jego naturalnego pigmentu. Czy w takim razie można rozjaśniać samodzielnie?
Rozjaśnianie włosów należy do jednych z najbardziej inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Nie oznacza to jednak, że nie można go wykonać samodzielnie w zaciszu własnej łazienki. Zwłaszcza jeśli zabieg ten ma jedynie polegać na rozjaśnieniu kosmyków o kilka tonów – na przykład z ciemnego na jasny blond. Natomiast bardziej drastyczne rozjaśnianie włosów lepiej powierzyć specjalistom, którzy dokładnie określą kondycję włosa, podzielą zabieg na kilka etapów i dobiorą odpowiednie produkty, które nie zniszczą kosmyków, zmieniając piękne lśniące włosy w splątane, zmierzwione pukle.
Skoro wiadomo już, że rozjaśnianie włosów można wykonać w domowych warunkach, oczywiście jeśli nie dotyczy ono drastycznej zmiany koloru, warto poznać domowe sposoby, które pozwolą nam uzyskać nowy, jaśniejszy kolor.
Sok z cytryny
Sok z cytryny posiada właściwości wybielające. Idealnie spisuje się w przypadku domywania dłoni po obieraniu buraczków i zmywania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Jednak niewiele osób wie, że doskonale sprawdza się także jako naturalny rozjaśniacz do włosów. Sok wyciśnięty z jednej cytryny wystarczy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:3, wetrzeć w suche włosy i pozostawić na kilka godzin. Już po kilku takich kuracjach można cieszyć się pięknymi, naturalnie jaśniejszymi włosami.
Ocet winny
Do rozjaśniania włosów w domowych warunkach idealnie nadaje się także ocet winny. W tym przypadku świeżo umyte włosy wystarczy spłukać mieszanką dwóch filiżanek zagotowanej wody z dwoma łyżkami stołowymi octu winnego. Czekamy 15 minut, a następnie spłukujemy włosy czystą wodą. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy piękne refleksy.
Rumianek
Rozjaśnianie włosów za pomocą naparu z rumianku szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku naturalnych blondynek. Cztery torebki suszu z rumianku zalewamy litrem wrzątku i czekamy do przestygnięcia. Włosy płukane takim naparem i pozostawione na 20 minut w ręczniku należy ponownie spłukać czystą wodą. Zabieg ten nie tylko rozjaśni włosy, ale także wzmocni je dzięki naturalnym właściwościom rumianku.
Rozjaśnianie włosów chemicznymi produktami
Jeszcze niedawno do rozjaśniania włosów w sposób chemiczny zarówno w domach, jak i w salonach fryzjerskich używano wody utlenionej. Niestety ta metoda negatywnie wpływa na strukturę naszych kosmyków. Obecnie do rozjaśniania włosów w sposób chemiczny używane są specjalistyczne preparaty, które także ingerują w ich strukturę, jednak zastosowane w odpowiedni sposób i we właściwych proporcjach nie przesuszają kosmyków i nie przyczyniają się do ich nadmiernej łamliwości. Farby i kremy rozjaśniające oparte są na nadtlenku wodoru, który w produktach do użytku domowego nie może przekraczać stężenia 6%, przez co praktycznie niemożliwe jest skutecznie, a zarazem bezpieczne rozjaśnianie włosów o więcej niż kilka tonów. Dlatego kiedy marzymy o radykalnej zmianie koloru, najlepiej udać się do sprawdzonego salonu fryzjerskiego.
Rozjaśnianie włosów w domu jest możliwe pod warunkiem, że efekt, na którym nam zależy to zmiana odcienia jedynie o kilka tonów. W innych przypadkach najlepiej udać się do salonu fryzjerskiego, ponieważ próby przejścia z ciemnego brązu na platynowy blond w zaciszu własnej łazienki mogą zakończyć się nieodwracalnym zniszczeniem struktury włosa, a nawet podrażnieniami i poparzeniami skóry głowy.